Tanımadıklarınıza IBAN Verirken İki Kez Düşüneceksiniz! Yeni Sistem Resmen Açıklandı

Merkez Bankası, geçtiğimiz ay yapmış olduğu açıklama ile Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) için Ödeme İste Katman Servisi’nin devreye alındığını duyurmuştu.

Yapılan bu değişiklik ile artık, IBAN’ınızı paylaştığınız herhangi bir kişi sizden banka üzerinden ödeme isteyebilecek. Her ne kadar bu sistemde sizin onay vermemeniz halinde, istenilen ödeme karşı tarafa iletilmeyecek olsa da, teknolojik okur-yazarlığı düşük olan vatandaşların, yeni sistem ile dolandırılma olasılıkları daha da yukarı çıkmış olacak.

YALNIZCA O BANKALAR İÇİN HAYATA GEÇİRİLDİ!

Bu teknoloji, özellikle borç tahsilatlarında vatandaşların işini kolaylaştıran bir yöntem olsa da, tehlikeli yanlarına dikkat çeken uzmanlar, sistemin ne gibi getirileri olabileceğini detaylıca açıkladı.

Değişiklik, ilk aşamada deneme amaçlı olarak Türkiye’nin en büyük 5 bankası ve Kuveyt Türk bankasını içerek şekilde toplam 6 finans kuruluşu için hayata geçirildi.

Bu sistemde mobil bankacılık kullanan vatandaşlar, para gönderme butonunun yanı sıra bir de ödeme iste butonu ile karşılaşacaklar. Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, alacaklı olan kişinin borçludan FAST ödemesi talep etmesine olanak sağlayan FAST Ödeme İste Katman Servisi, ismi geçen bankalar için artık aktif durumda.

Bu servis, borçlu olduğunuz kişinin sizden ödeme talep etmesine ve ödemeyi alacaklı tarafından başlatmasına izin veriyor. Ödeme İste Katman Servisi, kişiden kişiye ödemelerin yanı sıra çeşitli iş modelleriyle de çalışabilir bir tasarıma sahip.

HEM İYİ HEM DE KÖTÜ YANLARI BULUNUYOR

Bu ödeme iste servisi ilerleyen dönemlerde e-ticaret ödemeleri, e-talimat ödemeleri ve kurumsal fatura ödemeleri gibi çeşitli alanlarda da kullanılmaya başlayacak. Yeni dönemde, ev sahipleri kiracılarından, öğrenciler ise ailelerinden kolayca ödeme talep edebilecekler. Ancak, ödemelerini geciktiren kişiler bu uygulamadan pek memnun olmayabilirler.

Artık kişiler, kullandıkları bankanın FAST sistemi üzerinden belirli bir tutar belirterek “Bana şu miktarda para gönder” diyerek para gönderilmesini isteyebilecekler. Bu talep, banka üzerinden size bir mesaj olarak iletilerek bildirilecek.

Para gönderme talebini aldığınızda onayladığınız an, istenen miktar hesabınızdan çıkarak karşı tarafa ödenecek. Bu nedenle, onay vermeden önce gelen mesajı dikkatle incelemek önemlidir. Vatandaşların acil para ihtiyaçlarının arttığı günlerde, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Merkez Bankası işbirliğiyle hazırlanan ‘Ödeme İste’ adlı uygulama, para transferlerini hızlandırmayı hedefliyor. Yeni sistemde, para transferlerini alacaklı tarafın başlatmasına imkan tanınarak para transfer süreci daha esnek hale getiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x